Mielec: Niedokończone Msze Wołyńskie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

W niedzielę, w parafii Ducha Świętego w Mielcu, odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”.

Moderatorem  wydarzenia jest prof. dr Adam Kulczycki, wykładowca akademicki, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. red. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie.

Wernisaż wystawy wpisuje się w wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne upamiętniające 79. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

 

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli, która stanowiła apogeum antypolskiej czystki etnicznej, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z wystawą zaplanowane są trzy prelekcje  związane z wystawą prof. dr Adama Kulczyckiego o godz. 8:15, 09:45 oraz 14.45. Wydarzeniu patronuje Radio Leliwa.

Tomasz Łępa