Mielec: Monitoring powodziowy już w grudniu

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Starostwo Powiatowe w Mielcu  wybrało ofertę  tarnowskiej firmy na dostarczenie i obsługę systemu monitoringu powodziowego, który będzie zamontowany na  terenie powiatu mieleckiego. W planach jest zamontowanie  ośmiu stacji pomiarowych poziomu wody na ciekach wodnych, dwóch stacji opadowych i dwóch kamer obrotowych.

Na podstawie uzyskanych danych pomiarowych prowadzona będzie analiza jak również przyszła prognoza zagrożeń powodziowych na terenie powiatu.  Jak tłumaczy starosta mielecki Stanisław Lonczak o słuszności  przedsięwzięcia zadecydowały trzy czynniki.

Drugim czynnikiem jest fakt, że powiat mielecki znajduje się w zlewni Wisłoka, zaznacza starosta.

Jak tłumaczy włodarz powiatu mieleckiego  warunkiem uruchomienia powstania  monitoringu było uzależnienie od jego dofinansowania. Takie właśnie się udało pozyskać, dodaje Lonczak.

Stacje pomiarowe zlokalizowane będą w następujących punktach: potok Zgórski w miejscowości Podborze i Wadowice Dolne; rzeka Breń w miejscowości Zabrnie i Ziempniów; rzeka Breń Stary w miejscowości Sadkowa Góra; rzeka Wisłoka w mieście Przecław i Woli Mieleckiej oraz w miejscowości Gawłuszowice. Stacje opadowe zlokalizowane będą w punktach: Przecław i Borowa zaś kamery obrotowe zlokalizowane będą w punktach: na Potoku Zgórskim w miejscowości Podborze i Wadowice Dolne.

Tomasz Łępa