Mielec: Mieleckie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

W Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty  w Mielcu odprawiona została  msza święta w intencji ofiar Katynia. W tym roku przypada bowiem  80- rocznica Zbrodni Katyńskiej. Tuż po liturgii na Mieleckiej Ścianie Katyńskiej zostały odsłonięte kolejne 9 tabliczek memoratywnych z nazwiskami osób pochodzących z regionu mieleckiego, które zostały zamordowane w Katyniu.

O znaczeniu tego miejsca pamięci mówił podczas homilii  ks. Marcin Krępa, kapelan 33 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej z Dębicy.

Uroczystość ta była także okazją do przyznania trzem  zasłużonym mielczanom, medalu Pro Patria. Mówi Marek Zalotyński  przedstawiciel Mieleckiego Komitetu Katyńskiego.

Medale te otrzymali: Henryk Dugiełło nauczyciel historii w II LO w Mielcu, Eligiusz Hajec, członek Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i promotor wielu akcji patriotycznych oraz Stanisław Wanatowicz, historyk regionalista. Przyznane zostały również symboliczne Guziki Katyńskie.

Na mieleckiej Ścianie Katyńskiej znajdują się 93 tabliczki memoratywne. Powstanie Mieleckiej Ściany Katyńskiej w 1990 r. i odnowienie jej w 2015 r. to dwa zasadnicze etapy w rozwoju mieleckiego memoriału. Nad pozyskaniem wiedzy i udokumentowaniem faktów  ciągle pracują  lokalni historycy i społecznicy.

 

Tomasz Łępa