Mielec: Lot zmienił swoje miejsce

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

W ramach przebudowy ulicy Przemysłowej w Mielcu  znajdująca się  na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Wojska Polskiego naprzeciw  Bramy Głównej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rzeźba  „Lot”  została w dniu dzisiejszym przesunięta w obręb nowego ronda.

Mówi Monika Skowrońska Ziomek,  Naczelnik Wydziału Dróg, Transportu, Energetyki i Działalności Gospodarczej w mieleckim magistracie.

Jak przy każdych takich działaniach związanych ze zmianą miejsca  pomników czy rzeźb obawy są do ich nienaruszalności. Tak było też i w tym przypadku bo pomnik ma już wiele lat.

Dodajmy, autorem rzeźby  „Lot” wykonanej w latach  sześćdziesiątych XX wieku jest  Henryk Burzec, który wykonał kilka rzeźb dla Mielca takich jak : „Miotacz”, „Biegaczki”, „Radość życia”, „Tancerka”.

Rzeźby wykonane zostały w żelbetonie co umożliwiało znaczną swobodę w kształtowaniu formy. Największa z rzeźb – ustawiony przed mieleckimi Zakładami Lotniczymi „Lot” przedstawiający wzbijającego się do lotu Ikara – mierzy 10m wysokości oraz 9m w rozpiętości skrzydeł. Wraz z  przesunięciem  rzeźby magistrat  będzie chciał także aby ta została całkowicie odnowiona.

Tomasz Łępa