Mielec: Laboratorium Mikrobiologiczne oferuje test w kierunku wirusa SARS-CoV-2

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

 

Od poniedziałku w Laboratorium Mikrobiologicznym  w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu  można będzie wykonać odpłatnie  test  w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Badanie poziomu przeciwciał  można stosować jako weryfikację osób szczególnie narażonych na zakażenie SARS-COV-2, np. – oprócz personelu medycznego – także pracowników sklepów  czy aptek.

Mówi Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim szpitalu.

Jak podkreśla  Magorzata Błażejowska wynik dodatni testu serologicznego jest więc istotną wskazówką, ale nie pozwala na jednoznaczne potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 ani na wnioskowanie o jego fazie. W związku z powyższym dodatni wynik testu przeciwciał IgG wymaga weryfikacji badaniami molekularnymi.

Także wynik ujemny  może być niejednoznaczny, ponieważ osoba mogła nie mieć kontaktu z koronawirusem albo mogła mieć kontakt lecz materiał do badań został pobrany w okresie „okienka serologicznego”, gdy przeciwciała się dopiero tworzą, lub też są osoby nie wytwarzające przeciwciał.

Aby wykonać test należy zgłosić się do Laboratorium w głównym budynku Szpitala od poniedziałku do piątku od 7.00 do 14.00.

Tomasz Łępa