Mielec:  Kolejne przeszukania kompleksów leśnych w poszukiwaniu ASF.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Na terenie powiatu mieleckiego odbyły się kolejne przeszukania kompleksów leśnych w poszukiwaniu padłych na afrykański pomór świń, dzików. Szybka eliminacja źródeł zakażenia jest jednym ze sposobów ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Wzięło w nich udział 150 żołnierzy z 3 Brygady Wojsk Ochrony Terytorialnej. Wspierali ich myśliwi z właściwych terytorialnie kół łowieckich, leśnicy, a także pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Lasów Państwowych i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Mielcu. W wyniku przeszukania znaleziono 8 padłych dzików. Padłe zwierzęta znaleziono w okolicy Górki Goleszowskiej. Na miejscu pobrane zostały próbki do badań laboratoryjnych.

Jak zaznacza  Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz możliwość   powstania  ogrodzeń mogłaby ograniczyć  przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF na inne obszary leśne na terenie powiatu mieleckiego. Niestety jest to skomplikowane w realizacji.

W ciągu najbliższych kilku dni na terenie Powiatu Mieleckiego odbędzie się seria spotkań mających na celu koordynację działań zabezpieczających powiat przed rozprzestrzenianiem się tej niebezpiecznej choroby. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie powtórzona zostanie penetracja terenów leśnych.

 

Tomasz Łępa