Mielec:   Jesteśmy dumni, że noszą ich Imiona.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Dwa ronda w miejscowości Chorzelów z nowymi imionami  patronów. To generał Stanisław Maczek i generał Stanisław Sosabowski  zostali uroczyście  wyróżnieni  poprzez nadanie ich imion na chorzelowskich rondach.  Mówi wójt gminy Mielec Józef Piątek.

Stanisław Maczek zanim został żołnierzem, studiował filozofię i polonistykę. W czasie II wojny światowej dał się poznać jako generał i dowódca 1 Dywizji Pancernej, z którą wyzwalał europejskie miasta spod niemieckiej okupacji, to także nowoczesny strateg, który  stawiał na szybkość i siłę wojsk pancernych.

Generał Stanisław Sosabowski był jednym z najlepszych oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Twardy, ale lubiany przez żołnierzy swojej doborowej jednostki zapłacił wysoką cenę za szczerość i podkreślanie błędów brytyjskiego dowództwa w operacji „Market-Garden”. Anglicy mu tego nie darowali, stracił dowództwo nad swoją 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową.

Uroczystościom  towarzyszył także  piknik militarny gdzie  było można  oglądać  zabytkowe pojazdy czy  uzbrojenie wojskowe.

Tomasz Łępa