Mielec: Gryf ponownie przemówił

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

Pomnik Gryfa na mieleckiej Starówce znów przemówił.  Mityczna postać pół lwa pół orła od dłuższego czasu zaniemówiła  a odwiedzający  Mielec nie mogli  poznać historii miasta. Teraz Gryf przemówił ludzkim głosem, którego użyczył mu były dyrektor SCK w Mielcu i radny powiatowy, etnograf  Jacek Tejchma.

Przypomnijmy, przygotowanie projektu konstrukcji  Gryfa powierzone zostało krakowskim artystom Agnieszce Świerzowicz-Maślaniec i Markowi Maślańcowi, którzy w swoim dorobku mają już kilkadziesiąt podobnych realizacji. Krakowski duet jest także autorem pomnika Tadeusza Nalepy, „spacerującego” po ul. 3 Maja w Rzeszowie oraz pomnika przedstawiającego Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym.

Podczas konsultacji z mieszkańcami Mielca dotyczących co ma się pojawić na mieleckiej Starówce  zaproponowanych zostało pięć tematów konstrukcji a były to: bracia Jan i Bernardyn Mieleccy, bracia Mieleccy i Gryf (razem), grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku, makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz sam Gryf.

W przesyłanych do Urzędu Miejskiego opiniach Mielczanie zdecydowanie wskazali Gryfa, który widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca, rodu Mieleckich, a współcześnie można go znaleźć także m.in. w herbie powiatu mieleckiego.

 

Tomasz Łępa