Mielec; Europejski Dzień Prostaty

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony w 2006 roku przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. To dzień potrzebny, aby głośno mówić i zwiększyć świadomość społeczeństwa – zwłaszcza mężczyzn – o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych w kierunku przerostu gruczołu krokowego i jego nowotworu.
Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce. Aż 10 procent panów po 50 roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze. Wcześnie wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii dlatego tak ważna jest aktywna profilaktyka.

Mówił dr n.med. Krzysztof Balawender, urolog z klinicznego oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Z tej okazji Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie w ten weekend organizuje „białą sobotę” poświęconą wczesnej diagnostyce i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego.
Tomasz Łępa