Mielec: Dodatkowy przystanek w Mielcu – lepsze możliwości komunikacji

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

 

Mielczanie już wkrótce zyskają większą dostępność do kolei. Właśnie ruszyły prace przy budowie nowego przystanku kolejowego  Mielec Południowy, na trasie Padew – Dębica. Początkowe roboty obejmują przygotowanie terenu i wykopy dla posadowienia fundamentów nowego peronu. Nowy obiekt, powstaje w rejonie strefy ekonomicznej przy ul. Inwestorów,  zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, który obecny był na rozpoczęciu inwestycji.

Budowę nowego przystanku Mielec Południowy zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. W województwie podkarpackim Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów Południowy, Zaklików. Realizowane są już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 8 zadań.

Mówi Jolanta Sawicka wicewojewoda województwa podkarpackiego.

Na nowym przystanku Mielec Południowy przygotowany będzie wysoki  peron ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów. Będą  wiaty, ławki i tablice informacyjne. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Wyposażenie peronu w ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a, zwiększy komfort podróżnym niewidomym i niedowidzącym.

Mówi Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.

Na  „Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeznaczone w całej Polsce 1 mld złotych.  Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Tomasz Łępa