Mielec: Dekret biskupa tarnowskiego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19  oraz z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż ponownie udziela na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania.

Biskup przypomina, także  że wszyscy przebywający w świątyni powinni mieć zasłonięte usta i nos. Ten obowiązek dotyczy także członków liturgicznej służby  asystujących przy ołtarzu, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach (np. podczas pogrzebów.

Jak czytamy w komunikacie biskupa tarnowskiego choć tradycyjną formą przyjmowania Komunii św. jest Komunia do ust, to jednak nadal należy umożliwiać wiernym przyjmowanie jej na rękę, zapraszając w pierwszej kolejności tych, którzy pragną ją przyjąć w taki sposób, lub – jeśli to możliwe – wyznaczając do tego osobnego szafarza.

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym  biskup zachęca do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości, z którą związana jest możliwość zyskiwania odpustu zupełnego.

Tomasz Łępa