Mielec/Dębica: Święto plonów w Zawadzie.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

 

W Zawadzie pod Dębicą, odbyły się jubileuszowe, bo już 20. Dożynki Województwa Podkarpackiego, które były połączone z 100. rocznicą koronacji łaskami słynącego  tu Obrazu Matki Boskiej. Uroczystej liturgii mszy św. przewodniczył Metropolita Krakowski   Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Biskup Tarnowski Andrzej  Jeż.

Obecna na uroczystościach Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP, skierowała w trakcie dożynek kilka słów do uczestników:

Marszałek Władysław Ortyl odczytał na dożynkach list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany z tej okazji do podkarpackich rolników. W liście prezydent dziękował rolnikom za pracę. Również marszałek Ortyl  zaznacza, że mimo suszy a potem powodzi w niektórych zakątkach województwa, rok ten  dla rolników był  czasem  dobrym.

Rolnicy bardzo licznie stawili się na zawadzkim wzgórzu. Odpowiedzieli na ubiegłoroczną prośbę kustosza sanktuarium i stworzyli 105 wieńców dożynkowych. Wiele z nich  były to misternie wykonane   dzieła sztuki.

W uroczystościach w Zawadzie udział wzięło kilka tysięcy osób, wśród nich byli także mieszkańcy Małopolski, którzy z racji bliskości geograficznej pielgrzymują do łaskami słynącego Obrazu Matki Boskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Katedralny z Tarnowa.

Tegoroczne dożynki ograniczyły się tylko do  obrzędu chleba, który podzielili marszałek sejmu Elżbieta Witek, marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl oraz starości dożynkowi: Marianna Miazga i Daniel Machala.

 

Tomasz Łępa