Mielec: Czy szpital pokusi się o robota Versius ?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Niecodzienny  pokaz robota chirurgicznego o nazwie Versius odbył się  w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, był to  debiut  tego wyjątkowego narzędzia na Podkarpaciu. Możliwości robotów są wykorzystywane między innymi w chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii, urologii, bariatrii, torakochirurgii, transplantologii. Teraz taką  pomocą dla lekarzy   po robocie  da Vinci ma być robot Versius, jego koszt  to cena  10 mln złotych.

Mówi dr Andrzej Wrona, ordynator Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Zabiegi robotowe są wykorzystywane przede wszystkim do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Pacjent operowany z pomocą robota zazwyczaj wymaga zużycia mniejszej ilości leków oraz krwi do transfuzji, szybciej może też opuścić szpital i wrócić do codziennego życia.

Z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba operacji z wykorzystaniem tej technologii. Szacuje się, że w tym roku na świecie zostanie przeprowadzonych blisko milion operacji i zabiegów chirurgicznych przy wykorzystaniu systemów robotowych.

 

Tomasz Łepa