reklama

Mielec: Czy Mielec będzie miał DRONA?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Wojtek Janczura

Kilkudziesięciu samorządowców z Mielca i powiatu mieleckiego mogło zapoznać się z systemem Dronika do pomiaru jakości powietrza z wykorzystaniem drona. Do walki ze smogiem wykorzystywane są coraz częściej  nowoczesne  metody, a jedną z nich są drony, które latają nad terenami mieszkaniowymi i przemysłowymi. Określają one poziom zanieczyszczenia powietrza i lokalizują trucicieli.

Jak mówi Bogdan Bieniek, przewodniczący rady miejskiej w Mielcu  inwestycja w drona pozwoliłaby na inwentaryzację problemu niskiej emisji w zabudowie mieszkalnej.

Zdaniem komendanta straży miejskiej w Mielcu Arkadiusza Misiaka  korzystanie z drona  ułatwiłoby zlokalizowanie zanieczyszczeń  wydobywających się z komina, byłby także on narzędziem pomagającym skutecznie likwidować takie miejsca.

System Dronika powstaje na Podkarpaciu. Został on opracowany w odpowiedzi na jedno z głównych wyzwań technologicznych współczesnej ochrony środowiska. Precyzyjne badanie zanieczyszczeń wody oraz powietrza w czasie rzeczywistym staje się możliwe dzięki kompleksowemu rozwiązaniu, które opiera się na współdziałaniu oprogramowania wizualizującego wyniki przeprowadzanych badań wraz z zasobnikami: mierzącym skład powietrza oraz pobierającym próbki wody.

Tomasz Łępa