Mielec. Ćwierć wieku mieleckiej strefy. Trzy dekady ARP.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Dominik Siatrak

Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec ma już 25 lat. Jubileusz wpisuje się w 30 lecie Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza mielecką strefą. Uroczystą galę z tej okazji, połączoną z konferencją „EURO-PARK MIELEC – od tradycji po przemysł 4.0” zorganizowano na zamku w Baranowie Sandomierskim.

Mielecka strefa była pierwsza jaka powstała na terytorium Polski. – To było pionierskie działanie uważa prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz.

Historia Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu podobna jest do tej jaka towarzyszyła powstaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego mówi dyrektor strefy Waldemar Barnaś.

Rozwój strefy to zasługa wielu osób, w tym także samych przedsiębiorców Poseł Fryderyk Kapinos.

Okres, w którym powstawała mielecka strefa to był trudny czas dla Mielczan z powodu rosnącego wówczas bezrobocia – przypominał w swoim wystąpieniu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Uroczystość na zamku była okazją także okazją do wręczenia okolicznościowych statuetek. Otrzymali je przedstawiciele 13 wiodących firm działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec.
Z kolei marszałek Podkarpacia odznaczył pośmiertnie odznaką „Zasłużony dla województwa Podkarpackiego” Stanisława Padykułę. W latach 1991 – 1996 był on wiceministrem przemysłu, a od 1997 pełnił funkcję wiceprezesa ARP. Był także jednym z twórców mieleckiej strefy.

Odznakę odebrała jego córka Dominika Bielec.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec obejmuje powierzchnię ponad 1300 hektarów, w 4 województwach. Dotychczasowe nakłady inwestycyjne wyniosły prawie 12 miliardów złotych. Pracę znalazło tu blisko 36 tysięcy osób.