Mielec: Biblioteka  z nagrodą Budowa Roku Podkarpacia 2019

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Rozbudowa i modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego” uzyskała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku Podkarpacia 2019 w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”.

Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej polegała na przebudowie, rozbudowie i nadbudowie istniejącego budynku. Został zachowany układ konstrukcyjny ścian i słupów, stropy istniejącej biblioteki wykorzystano jako szalunki dla lanych stropów kondygnacji nadziemnych. Dokonano demontażu ścian działowych, okien, wyposażenia technicznego i pozostałych elementów budynku. W budynku zaprojektowano elewację o prostych formach a  całość nawiązuje do modernistycznej  architektury osiedla.

Po modernizacji w budynku może działać nowoczesna biblioteka publiczna łącząca funkcje kultury i oświaty. W obiekcie zlokalizowano wypożyczalnie dla dorosłych, dla dzieci i młodzieży, czytelnię, nowoczesną salę audio-wizualną oraz przestrzeń wystawienniczą, zamontowano też wrzutnię książek. Obiekt charakteryzuje doskonała jakość zastosowanych materiałów i wykonania robót wykończeniowych.

Konkurs jest wynikiem aktywnej współpracy środowisk techników i inżynierów budownictwa, które mimo pandemii nie ograniczyły swej działalności. Wyróżnione obiekty budowlane, oddane do użytkowania w 2019 roku, to efekt pracy wielobranżowych zespołów projektowych i wykonawczych działających na Podkarpaciu.

 

 

Tomasz Łępa