Mielec: ASF u bram powiatu mieleckiego

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

W siedzibie mieleckiego starostwa powiatowego  odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone zagrożeniom ASF –  afrykańskiego pomoru świń.

Choć Powiat Mielecki na chwilę obecną nie odnotował takiego zagrożenia  to sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego, których w skali całego województwa najwięcej ulokowanych jest właśnie w rejonie Mielca.

Mówi starosta mielecki, Stanisław Lonczak.

Problem ASFu szczególnie dotknąłby także i zakłady przetwórstwa mięsnego, dodaje starosta.

Podczas spotkania zostały przekazane  wytyczne wojewody podkarpackiego z zakresu zasad zabezpieczenia gospodarstw oraz wszystkich hodowców świń. Stosowne zalecenia i materiały zostały przekazane wszystkim włodarzom gmin i Powiatu Mieleckiego w celu dalszego ich przekazania do swoich mieszkańców.

Został także skierowany apel do myśliwych o wzmożenie akcji likwidowania dzików, bo to właśnie one  są głównymi i nosicielami tej choroby. Na chorobę podatne są wyłącznie świnie, dziki i ich krzyżówki. Afrykański pomór świń to wyłącznie problem gospodarczy.

Tomasz Łępa