Mielec: Aplikacja znajdzie niepłacących za śmieci.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

Urząd Miejski w Mielcu znalazł nowy sposób na poszukiwanie tych, którzy nie zostali wpisani do deklaracji śmieciowych. W wyłapywaniu niepłacących za odpady pomoże aplikacja, którą miasto Mielec otrzymało od Świdnika, który dzięki jej użyciu znalazł blisko 1500 osób, niepłacących za śmieci. Szacuje się, że w Mielcu może takich osób być blisko 10 tysięcy, a to ma już wpływ na wysokość opłat za odpady. Mówi prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Już ponad 40 samorządów zainteresowało się algorytmem, który wyszukuje nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych. Część z nich już zastosowało u siebie świdnicką aplikację i odnalazło pierwszych dłużników. Co więcej, część mieszkańców, tam gdzie zaczęła działać aplikacja, przestraszyła się działania programu i sami zgłosili się do urzędu z wnioskami o zmianę liczby osób wpisanych do złożonych przez nich dokumentów. Czy podobnie będzie i w Mielcu?

Zapytania dotyczące jej stosowania aplikacji złożyły m.in.: Dębica, Przemyśl, Kraków, Tarnów, Jarosław, Łańcut, Tuchów czy Janów Lubelski.

Tomasz Łępa