Kolbuszowa: W hołdzie muzykantom….

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki  ,,W hołdzie muzykantom” po raz dziesiąty odbył się w Kolbuszowej. Pomysłem grania muzyki ludowej w jak najprostszy sposób zainspirował Miejski Dom w Kolbuszowej ,,ostatni Mohikanin polskiego folkloru Władysław Pogoda”.

Mały kameralny specjalistyczny tylko instrumentalny festiwal od samego początku realizuje misję, w której to  prosta muzyka zagrana na niewielkiej liczbie instrumentów, gdzie prym wiodą skrzypce, fascynuje co raz  to młodsze pokolenia zainteresowanych nią muzykantów.

Mówi Aleksandra  Cieślik z Kapeli Trzcinicoki, z Jasła.

Swój udział w festiwalu zaznaczył m.in. Jan Hodór, ludowy śpiewak z Kolbuszowej.

Z muzyką ludową od kilkudziesięciu lat związany jest  Kazimierz Marcinek muzykant z Nockowej , laureat tegorocznej  nagrody im. Oskara Kolberga.

Jak tłumaczy dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Wiesław Sitko  Festiwal Żywej Muzyki od lat jest tym, który otwiera drogę  ludowym muzykom i zespołom do ogólnopolskich festiwali.

Z kolei wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, zaznacza iż  festiwal ten pozwala ocalić od zapomnienia tradycję ludową jaką  była i  jest muzyka w naszym regionie.

W kategorii solista-instrumentalista jury postanowiło nagrodzić  pierwszym miejscem  Kazimierza Marcinka z Nockowej, następne miejsca  w kolejności otrzymali Henryk Marzec i Jakub Czapla. W kategorii kapel, pierwsze miejsce zajęły: Kapela Kazimierza Marcinka i Kapela Iskierczanie. Wydarzeniu patronowało Radio Leliwa.

Tomasz Łępa