Kolbuszowa: Powstanie obwodnica dla Kolbuszowej.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Istniejący odcinek drogi krajowej nr 9 przechodzi przez miasto Kolbuszowa wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców o czym mówi mieszkanka Kolbuszowej, Ewa Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. Na tę inwestycję Kolbuszowa czekała ponad 20 lat tłumaczy burmistrz Jan Zuba.

Dokumentację dla obwodnicy Kolbuszowej za kwotę 2 mln 898 tys. złotych wykona rzeszowska firma Promost Consulting. Termin na przygotowanie dokumentacji wynosi 33 miesiące od podpisania umowy. Nowa trasa ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów i dalej w kierunku południowym, tj. do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. W sumie na Podkarpaciu, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, powstanie osiem nowych obwodnic.

Tomasz Łępa