Kolbuszowa: I dla Jezuska i na Pogodę

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Wojtek Janczura

Miejski  Dom Kultury w Kolbuszowej jest współautorem płyty, której bohaterem muzycznym jest nieżyjący już pochodzący z powiatu kolbuszowskiego lasowiacki muzykant,  Władysław Pogoda. Już jako kilkuletni chłopiec Pogoda samodzielnie tworzył instrumenty muzyczne i uczył się gry u okolicznych muzykantów. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy jako nastolatek został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po 1945 roku wrócił do Huciny i zaczął grać w różnych zespołach w Kolbuszowej i okolicach. Pisane przez Władysława Pogodę utwory to lasowiackie melodie z okolic Kolbuszowej: polki, oberki, walczyki a także i  pastorałki.  Mówi Katarzyna Starzec Liszcz z Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Na płycie zamieszczone jest 15 utworów , z których część zadedykowanych jest Małemu Jezuskowi I Najświętszej Panience , jak to mówił śp. Władysław Pogoda. Dom Kultury przygotował też koncert online związany z tym wydawnictwem.

Koncert będzie można obejrzeć na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Tuz po jego zakończeniu organizatorzy przygotowali jeszcze dodatkowo dla wszystkich specjalny konkurs.

Tomasz Łępa