Kolbuszowa: Festiwal Psalmów Dawidowych.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Małgorzata Figacz

Kolbuszowa kolejny raz wspominać będzie Sprawiedliwych i Ocalałych a to za sprawą VII edycji Festiwalu Psalmów Dawidowych, który porusza serca dzięki wspaniałej muzyce polskiej i żydowskiej.
Festiwal Psalmów Dawidowych – nieprzerwanie od 2016 r. organizowany przez Fundację im. Rodziny Ulmów SOAR. Idea Festiwalu nawiązuje do heroicznej postawy Sług Bożych Rodziny Ulmów z Markowej: (Józefa, Wiktorii i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone), która została rozstrzelana w 1944 roku podczas II wojny światowej za udzielenie schronienia Żydom. Ich bohaterska postawa motywuje do opowiadania się za wartością pokoju na świecie, do wzajemnego poszanowania i szacunku oraz do walki o każde życie.
Na jednej scenie spotkają się trzy narody: żydowskie – który był prześladowany w czasie II wojny światowej, polski – który bohatersko bronił wolności i życia swoich obywateli i ukraiński – który obecnie jest w stanie wojny.
Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie.

Program Festiwalu, gdzie wystąpią:
część żydowska – Avraham Fried
część ukraińska – Kalush Orchestra, Marysia Karakevych, która wraz z Rodziną
część polska: Psalmy Pokoju i Miłosierdzia – Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Grzegorz Kupczyk, Barbara Gąsienica Giewont, Izabela Szafrańska, Magdalena Kołcz – Wrzesień, Stanisław Plewniak, orkiestra i chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
Kompozytorami utworów „Psalmy Pokoju i Miłosierdzia” są: Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Michał Jurkiewicz do tekstów Zbigniewa Książka, Michała Zabłockiego i Jerzego Łysińskiego