Grębów: Będzie lepsza łączność w lotnictwie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W Grębowie powstanie Ośrodek Radiokomunikacyjny należący do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Obiekt zostanie zlokalizowany na działce w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 871 i drogi prowadzącej do przysiółka Sokół. Teren pod budowę udostępniła gmina.

Obiekt powstaje, aby zapewnić lepszą łączność kontrolerów ruchu lotniczego z załogami statków powietrznych. Wejdzie on w skład już istniejącej sieci Ośrodków Radiokomunikacyjnych w kraju. Mówi rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz.

W miejscu planowanej inwestycji wylano już fundamenty, a odbiór techniczny budowli planowany jest na początek grudnia. Ośrodek radiokomunikacyjny w Grębowie podobnie jak inne tego typu obiekty na terenie kraju będzie obsługiwany zdalnie. Będzie to już druga inwestycja PAŻP w powiecie tarnobrzeskim. W zeszłym roku na posiarkowej wałce w Dąbrowicy w gminie Baranów Sandomierski uruchomiony został Ośrodek Radiolokacyjny z radarem wtórnym MSSR. Obie inwestycje są współfinansowane z funduszy unijnych.

(foto. Ośrodek Radiokomunikacyjny w Grębowie będzie wyglądał najprawdopodobniej tak jak ten, który powstał w Kraśniku / PAŻP)