Gorzyce. O kołach gospodyń wiejskich podczas debaty #polasowiacku

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Debata ‚Po lasowiacku’ zainaugurowała tegoroczny Nadwiślański Fashion Week. W Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach rozmawiano o działalności Kół Gospodyń Wiejskich w regionie. Wcześniej w Technicznym Ogrodzie panie z tych organizacji zaprezentowały się w strojach zaprojektowanych i uszytych przez Justynę Gamoń-Wesołowską i jej pracownię Fundację Artystyczną GA MON. Wydarzeniu towarzyszył koncert ‚Chóru Lasowianka’ oraz kapeli ludowej ‚Lasowianka’ z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Mówi Justyna Gamoń Wesołowska.

– Z kultury lasowackiej czerpiemy wiele elementów – powiedziała Adriana Radzimowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach

– W gminie Gorzyce tradycje kół gospodyń wiejskich mają ponad sto lat – mówi wójt Leszek Surdy.

Właściwa część debaty miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. W dyskusji, którą poprowadziły Monika Zając i Justyna Wesołowska uczestniczyli przedstawiciele samorządów, domów kultury, zespołów ludowych i kół gospodyń wiejskich. Odbyło się także spotkanie z Markiem Gruchotą, dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz redaktorem książki ‚Kościuszko z Machowa i inni. Analogia godek lasowiackich’. Debacie towarzyszyła degustacja dań kuchni lasowiackiej. W menu były m.in. broziaki, syrki z miętą i kminkiem, lasowiacka kapusta, chopcie, pirogi, drożdżowce oraz ziołowe napary i kompoty z sezonowych owoców.

(Foto. AIR- LEKKA FOTOGRAFIA)