Góry Wysokie: Spektakl „Poczuj literaturę”

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Spektakl „Poczuj literaturę” z udziałem wszystkich uczniów szkoły zakończył Tygodnia Kultury Języka Polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych-Puławiaków w Górach Wysokich. To kolejny – po „Dziadach” i „Balladynie” spektakl przygotowany pod kierunkiem polonistki Michaliny Majewskiej.

Cały tydzień wypełniły spotkania z zaproszonymi gośćmi, wyprawa do muzeum i konkurs. Było więc spotkanie z regionalistą, autorem „Słownika gwary sandomierskiej” Andrzejem Cebulą, spotkanie z sandomierskim pisarzem Andrzejem Sarwą, zwiedzanie wystawy poświęconej sztuce pisania listów w Domu Długosza w Sandomierzu czy konkurs poprawnej polszczyzny.

– A wszystko ma jeden cel – mówi polonistka Michalina Majewska:

Niektórzy z uczniów wzięli udział w szkolnym spektaklu po raz trzeci, a twórcze inicjatywy podejmowane w szkole oceniają pozytywnie:

Byli też debiutanci – to najmłodsi uczniowie:

Dyrektor szkoły Andrzej Pałka był pod wrażeniem tak spektaklu jak też całego tygodnia:

Prezes prowadzącego szkołę Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie Marianna Ryczan podkreśla, że wielkie rzeczy w małej szkole są możliwe:

Na widowni zasiedli rodzice młodych aktorów:

Po przedstawieniu w klasach można było obejrzeć galerie żywych obrazów Jana Matejki, wejść w niezwykły świat Tolkiena i Lewisa, niewymierny świat liczby π, wziąć udział w lekcji z Akademii Pana Kleksa oraz odbyć wędrówkę po kosmosie w szkolnym planetarium. A to wszystko było możliwe dzięki pracy i współpracy nauczycieli, którzy udowodnili, że matematyka, język polski, język angielski, geografia, religia i przedmioty nauczania początkowego nie są sobie obce, a wręcz się uzupełniają.