Gmina Gorzyce. Na wałach stabilnie.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Sytuacja związana z podwyższonym stanem wód w rzekach jest dosyć stabilna – określił wójt Gminy Gorzyce, Leszek Surdy. Tu do „obrony” jest 45 kilometrów wałów rzek: Wisły, Sanu, Trześniówki i Łęgu. Od trzech dni obwałowania te są monitorowane przez osiem miejscowych jednostek OSP. – Do sytuacji awaryjnej jesteśmy dobrze przygotowani – zaznaczył wójt Surdy.

Urzędnicy gminni od trzech dni pracują 24 godziny  na dobę zbierając wszelkie informacje dotyczące sytuacji na terenie Gorzyc i okolic.

W tej chwili wszystkie śluzy są szczelne. Wały są nienaruszone. Nie ma przesiąków.

Woda w Trześniówce płynie wolniej z uwagi na wystąpienie tzw. cofki. Sytuacja ta jednak nie jest wyjątkowa. Cieszy, że San płynie w korycie.

Na terenie Gminy Gorzyce są dwa trudne odcinki.  Pierwszy na wale wiślanym   w miejscowości Wrzawy na odcinku między Łapiszowem a Pasternikiem.  Tam rozłożony jest rękaw. Kiedy wypełni się wodą wał podwyższy się o pół metra. Chodzi o odcinek 180 metrów i drugi o długości 300 metrów.

Drugi trudny punkt to remontowany wał wiślany w Zalesiu Gorzyckim na odcinku dwóch kilometrów. Na odcinku  naruszonym w ramach prac umieszczono folię uszczelniająca, dodatkowo położone zostały worki. Wójt podkreślił, że konstrukcja wału jest bardzo stabilna.

Leszek Surdy powiedział nam, że dzisiejsza noc będzie trudna i pracowita.