Dwikozy, Zawichost, Ożarów” Bezpłatne badania w cytomammobusie.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach przyjedzie do Dwikóz, Zawichostu i Ożarowa. Mieszkanki tych gmin mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii w mobilnej pracowni diagnostycznej.
Bezpłatna mammografia – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

Aktualna trasa cytomammobusu:
7 lipca – Dwikozy, parking przy Urzędzie Gminy,
9 lipca – Zawichost, parking przy Urzędzie Gminy,
12-13 lipca – Ożarów, parking Urzędu Miejskiego, ul. Stodolna.
Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia).

Joanna Sarwa