Dębica: Zmarł Edward Brzostowski.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dziś rano, w wieku 85 lat, w szpitalu w Mielcu zmarł Edward Brzostowski, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 1985-1986. O jego śmierci poinformował burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem LKS Igloopol Dębica. To wtedy na początku lat 90. piłkarze tego klubu grali w I lidze – najwyższym ówczesnym poziomie ligowym.

Edward Brzostowski działał też politycznie. Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rolnictwa, dyrektorem Kombinatu Rolno-Przemysłowego Igloopol z zakładem wiodącym w Dębicy, posłem na Sejm IV kadencji, burmistrzem Dębicy w latach 2002-2006. Był inicjatorem powstania siedziby Muzeum Regionalnego, nowego obiektu Miejskiego ośrodka Pomocy Społecznej oraz galerii Miejskiego Ośrodka Kultury.

W czasach burmistrzowania Edwarda Brzostowskiego został odnowiony Plac Solidarności i stanął pomnik św. Jana Pawła II. W kadencji 2010 – 20114 był radnym Sejmiku Samorządowego w Rzeszowie, a do 2013 był jego wiceprzewodniczącym.
Edward Brzostowski był wielokrotnie odznaczany. Odebrał Order Sztandaru I Klasy, Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, oraz Złotą Odznakę Ministra Kultury. Został zasłużonym dla miasta Dębicy i jako jedyny otrzymał Berło Dębickie.

Edward Brzostowski zostanie pochowany na cmentarzu w Straszęcinie.

Tomasz Łępa