Dębica:   Uroczystości na Kałużówce

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

W tym roku obchodzimy  78. rocznicę akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce. Polana pod Kałużówką przeszła do historii jako miejsce, w którym rozegrała się największa bitwa partyzancka południowo-wschodniej Polski. Od 23 do 25 sierpnia 1944 roku żołnierze II Zgrupowania Armii Krajowej obwodu Dębica toczyli ciężkie walki ze świetnie uzbrojonymi oddziałami niemieckimi. Bitwa rozegrała się w ramach operacji „Burza”.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbędą się 28 sierpnia mszą świętą na polanie Kałużówka o godz. 10:00. Będzie jej przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego. Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez zebrane delegacje kombatanckie i samorządowe a następnie  piknik historyczny oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej uświetnią to wydarzenie.

Mówi Maciej  Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy oraz prezes  Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy.

 

Bezpłatny transport  dla uczestników uroczystości  będzie usytuowany   na  Placu Solidarności w Dębicy o godz. 8.30. Powrót z parkingu przy Kałużówce do Dębicy planowany jest około godz. 13:00.

Do udziału w uroczystościach zapraszają: władze samorządowe Powiatu Dębickiego, Miasta Dębica, Miasta i Gminy Pilzno, Gminy Dębica, a także Nadleśnictwo Dębica, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.

Tomasz Łępa