Dębica: Pomagają uzależnionym od narkomanii i alkoholu.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Dzięki wspólnocie Cenacolo czyli Wieczernika młodzi mężczyźni uzależnieni od narkomani i alkoholu mogą się realizować i działać na rzecz społeczności. To właśnie tu trafili do wspólnoty, kiedy w swoim młodym życiu sięgnęli przysłowiowego dna. Z Poręby Radlnej, gdzie znajduje się dom wspólnoty Cenacolo przyjechali  do Dębicy do parafii Miłosierdzia Bożego by dawać świadectwo życia, Piotr, Krystian i Konrad.

Obecnie w domu wspólnoty, w diecezji tarnowskiej znajduje się 20 mężczyzn m.in. z Polski, Chorwacji, Ukrainy i Słowacji. Spotkanie  członków wspólnoty mają  wymiar chrześcijański, wychowawczy i profilaktyczny tłumaczy  ks. Bronisław Zieliński z Dębicy.

Metoda terapii opiera się na intensywnej pracy, modlitwie, dzieleniu się uczuciami, rozwijaniu talentów i zajęciach sportowych. Ponadto każdy nowy pensjonariusz dostaje “anioła stróża” – mieszkającą już dłużej w ośrodku osobę, która mu towarzyszy przez 24 godziny na dobę. Wspólnota nie zatrudnia kwalifikowanych psychologów ani nie stosuje terapii farmakologicznej. Z danych z ostatnich 25 lat funkcjonowania wspólnoty wynika, że skuteczność tej terapii przekracza 80%. W Polsce  są  3 domy dla mężczyzn, a już wkrótce powstanie pierwszy dla kobiet.

(Tomasz Łępa)