Dębica: Podaj książkę dalej….

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Joanna Sarwa

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zainicjowała akcję ‘uwolnij książkę’. Tym samym wpisała się w Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek przypadające w czerwcu. Przedsięwzięcie jest adresowane do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Otwarcie pierwszej z trzech półek bookcrossingowych ‘Sekretarzyk św. Jadwigi’ w Dębicy odbyło się w dniu dzisiejszym.
Sekretarzyk stanął obok figury św. Jadwigi Śląskiej. Jest to regał w kształcie szafki, w którym zgromadzone są książki zarejestrowane w bazie bookcrossingu mówi Monika Rojek-Kałek, dyrektor placówki bibliotecznej w Dębicy.

Pozostałe dwie półki znajdą się: ‘Dębica czyta – weź przeczytaj i oddaj’ w budynku głównym biblioteki w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych przy ul. Akademickiej 10 oraz budynku Filii nr 4 przy ul. Cmentarnej 1. Na półkach czytelnicy znajdą książki podróżnicze, komiksy, książki dla kobiet i mężczyzn. Będą też propozycje dla dzieci i młodzieży. Cała akcja ma promować czytelnictwo, zaznacza Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą ‘podaj dalej’. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W Polsce idea ta ma swój początek w październiku 2003 roku, a od 2004 roku w czerwcu obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

Tomasz Łępa