Dębica: Jest zgoda na przejęcie kaplicy Raczyńskich.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Władze Dębicy spotkały się z Virydianną Rey, córką hr. Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie. Jednym z tematów spotkania było przejęcie przez miasto zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Raczyńskich, która znajduje się na Starym Cmentarzu. Jest to konieczne, aby Dębica mogła starać się o środki na jej renowację.

 

Radni  Miejscy jeszcze w maju podjęli uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia od parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy zabytkowej nekropoli przy ul. Cmentarnej. Znajduje się tam prawie 500 nagrobków wpisanych do rejestru zabytków oraz dwie kaplice rodzin Raczyńskich i Nagawieckich. Aby miasto mogło wykonać niezbędną renowacje kaplic, potrzebne jest formalne przejęcie zabytku.  Mówi burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

 

Kaplica grobowa rodziny Raczyńskich została wzniesiona w 1880 roku. To neogotycka budowla z czerwonej cegły, zbudowana na planie prostokąta posiada po bokach dwa transeptowe ryzality, a u góry zwieńczona jest wysoką kamienną ażurową wieżyczką na sygnaturkę nakrytą stożkowym hełmem. W zabytkowej kaplicy pochowani są Karol Edward Raczyński, jego matka Anna z Radziwiłłów Raczyńska i żona Karolina Oettingen-Wallerstein Raczyńska.

Tomasz Łępa