Dębica: Inscenizacja historyczna

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

 

W sobotę w Dębicy  będzie można zobaczyć inscenizację  szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej oraz stulecia reaktywacji 5. Pułku Strzelców Konnych. Inscenizacji towarzyszyć będą pokazy konne, dioramy historyczne, pokazy sprzętu wojskowego. Mówi zastępca burmistrza Dębicy,  Maciej Małozięć.

W sierpniu przypadał  setna rocznica polskiej wiktorii w wojnie z Rosją bolszewicką. W zmaganiach wojennych w 1920 r. brał udział m.in. dębicki 9. Pułk Ułanów oraz szwadrony dywizyjne, które w październiku 1920 r. reaktywowały 5. Pułk Strzelców Konnych. Pod koniec lat 20. XX w. pułk ten przeniósł się z Tarnowa do Dębicy, skąd wyruszył na wojnę w 1939 r.

Celem projektu historycznego  jest zwiększenie świadomości na temat wydarzeń historycznych dotyczących odzyskania i odbudowy państwowości oraz walk o granice i niepodległość Polski po 1918 roku. Projekt ma także przyczynić się do wzrostu poczucia wspólnoty w oparciu o polskie tradycje państwowe i narodowe. Wydarzeniu patronuje Radio Leliwa.

 

Tomasz Łępa