Chobrzany: Dziś telewizyjna premiera reportażu o POW. Aktorami – uczniowie LO.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dziś telewizyjna premiera filmowego reportażu, do którego zdjęcia powstawały w Chobrzanach. Budynek tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego i lasek Choiny jesienią zmienił się w plan filmowy. Telewizja Polska kręciła tam zdjęcia do reportażu o działającej w tej szkole 70 lat temu grupie chłopaków niegodzących się na komunistyczne rządy w Polsce. Założyli oni nielegalną Podziemną Organizację Wojskową, która działała z przerwami w latach 1950 -1952.

Historię sprzed lat bada i przywraca społecznej pamięci nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Tomasz Styczeń, który dotarł do dokumentów związanych z tą sprawą w IPN:

Jak podkreśla Tomasz Styczeń, zawartość dokumentów jest wstrząsająca:

Wydarzenia z lat pięćdziesiątych przybliża reportaż, w którym w rolę ówczesnych licealistów wcielili się dzisiejsi uczniowie szkoły.

Mówi dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Chobrzanach Robert Soja:

O tym, jaką cenę zapłaciła młodzież za pragnienie wolności i jakie były jej dalsze losy, będzie się można przekonać, oglądając film pt. „Cena Wierności – Podziemna Organizacja Wojskowa w Chobrzanach” dziś (21 12) na kanale TVP HISTORIA o godzinie 18.15.

Joanna Sarwa

Fot. Sławomir Mazur/TVP Kielce