Borowa: Czekają na dodatek węglowy

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

Blisko 1300 gospodarstw domowych w gminie Borowa złożyło już wniosek o dodatek węglowy. Dodatek ten ma na celu wsparcie dużej grupy gospodarstw domowych, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających z wzrostu cen na rynku energii, poprzez zapewnienie im dodatkowych środków na zakup opału. To kwota 3 tyś. złotych.

Póki co kolejne  wnioski  o dodatek węglowy są składane  ale nie mamy jeszcze fizycznie środków na koncie aby móc zacząć wypłacać pieniądze  wnioskującym, zaznacza wójt Borowej Stanisław Mieszkowski.

Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek węglowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek.

Jak zaznacza włodarz gminy Borowej mieszkańcy w oczekiwaniu na wypłaty dodatku sami też poszukują węgla zarówno czy to  na składach węglowych  jak i bezpośrednio w kopalniach.

Z dodatku węglowego mogą skorzystać gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

 

Tomasz Łępa