Borowa: Apelujemy do naszych mieszkańców…

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: admin

Władze gminy Borowa (powiat mielecki) apelują do swoich mieszkańców o zaprzestanie spalania w piecach centralnego ogrzewania i innych paleniskach domowych odpadów typu: płyty wiórowe, panele ścienne i podłogowe, podkłady kolejowe, opakowania z tworzyw sztucznych, które wydzielają trujące substancje. Mówi wójt gminy Borowa, Stanisław Mieszkowski.

Mimo, że w najbliższej okolicy brak jest dużych zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery znaczne ilości zanieczyszczeń to chcemy mieszkańców uwrażliwić by do takich sytuacji nie dochodziło w gminie, tłumaczy wójt Borowej.

Spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Mówi o tym ustawa o odpadach art. 191 – kto termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Spalanie odpadów z naruszeniem przepisów jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5 tys. zł, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności.

(Tomasz Łępa)