Bieliny: Zabytkowy dworek z parkiem odzyska dawny blask dzięki funduszom norweskim

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

Modernizacji zabytkowego dworu i parku w Bielinach dotyczyła konferencja, którą na terenie zespołu dworsko-parkowego zorganizował burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz. Inwestycja, której koszt wyniesie 5,6 miliona złotych, będzie zrealizowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 4,8 miliona złotych z funduszy norweskich. Gmina Ulanów wywalczyła te środki po tym, jak udało się jej odzyskać dwór od prywatnych właścicieli:

Dzięki dofinansowaniu to niezwykłe, urokliwe i historyczne miejsce będące dziedzictwem kulturowym Podkarpacia odzyska dawny blask. A zakres prac jest duży:

Dzięki tej inwestycji kompleks dworsko-parkowy zyska nowe funkcje:

Powstanie stała Wystawa Kultury Dworskiej, sale muzealne prezentujące historię Bielin i rodów szlacheckich, które władały dobrami Bielin, m.in. Czartoryskich i Mniszchów. Będą też koncerty muzyki poważnej i instrumentalnej. Te działania władze Ulanowa chcą realizować wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Bielin. W staraniach o zdobycie środków z funduszy norweskich na odnowienie zespołu dworsko-parkowego w Bielinach pomógł nie tylko dobrze napisany projekt, ale też wsparcie ze strony wiceministra infrastruktury, posła Rafała Webera:

 

Obecny na konferencji starosta niżański Robert Bednarz przyznał, że dworek w raz parkiem w Bielinach po modernizacji wzbogacą znacząco ofertę turystyczną Powiatu Niżańskiego. To miejsce też turystycznie może stać się jeszcze bardziej dostępne dzięki pomysłowi wykonania ścieżki rowerowo-pieszej, która połączy Bieliny z Ulanowem i będzie biegła przez park w Bielinach, ale też w drugą stronę z Rudnikiem nad Sanem dzięki m.in. planowanej budowie przeprawy przez San.