Baranów Sandomierski. Rozmawiali o promocji Kultury Lasowiackiej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Promocji walorów kultury lasowiackiej w całości poświęcone było wyjazdowe posiedzenie zarządu województwa podkarpackiego. Na zamku w Baranowie Sandomierskim uczestniczyli w nim także samorządowcy, regionaliści i muzealnicy z Podkarpacia.

– Dziedzictwo, kultura, przypominanie o historii, o tym skąd jesteśmy, co kiedyś było u podstaw naszej formacji społecznej, także w jakimś wymiarze gospodarczym, jest bardzo ważne – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W jaki sposób, więc Podkarpacie chce promować kulturę lasowiacką?

Te założenia zawierać ma „Program wsparcia kultury lasowiackiej na lata, 2022 – 2027” nad którym mają rozpocząć się prace.

– Każdy objaw kultury, która pokazuje nasze bogactwo i zróżnicowanie, jest niezwykle ważny –podkreśla Dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim Robert Godek

Zadowolenia z planów województwa nie kryła Barbara Sroczyńska z zespołu obrzędowego Lasowiaczki w Baranowie Sandomierskim.

Pod koniec sierpnia w kilku miejscach województwa podkarpackiego, między innymi w Baranowie Sandomierskim, Stalowej Woli, Tarnobrzegu czy Kolbuszowej odbyć ma się „Pierwszy Festiwal Kultury Lasowiackiej”.