Baranów Sandomierski: Będą scalenia gruntów w Woli Baranowskiej

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Szesnaście milionów złotych dotacji otrzyma Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu na scalenie gruntów w miejscowości Wola Baranowska w gminie Baranów Sandomierski. Do tej pory zgodę na przeprowadzenie tego procesu wyraziła ponad połowa posiadaczy działek na terenie sołectwa. Starostwo jak i gmina liczą że ostatecznie scaleniem objęty zostanie cały teren Woli Baranowskiej, czyli ponad 1340 hektarów.

Te działania scaleniowe będą miały na celu nic innego jak porządkowanie naszej rzeczywistości powiedział burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur. Jak podkreślał rolnicy często mają swoje grunty rozdrobnione i rozproszone po różnych miejscach – dzieliły się one często na małe działki o powierzchni kilku nawet arów. To spowodowało pewien bałagan geodezyjny – dodaje burmistrz.

Scalenia gruntów przyniosą wiele korzyści przekonywał starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł:

Największa część dotacji, bo aż 10 milionów złotych pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rolnego. Pozostałe 6 milionów złotych dokłada Skarb Państwa. Proces podzielony jest na wiele etapów. W Woli Baranowskiej jest on na początku, i według założeń zakończyć się ma w 2023 roku.