Na dziedzińcu Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu otwarta została wystawa plenerowa „Wołyń 1943. Ofiary, relacje, miejsca pamięci”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Na kilkunastu planszach znalazły się biogramy oraz zdjęcia wybranych postaci – ofiar ukraińskich nacjonalistów a także miejsca pamięci tamtych tragicznych wydarzeń.
– Aby ta ekspozycja mogła powstać potrzeba było mnóstwo materiału. My go gromadzimy od wielu lat. Są to między innymi zdjęcia, pamiątki czy relacje. To jest bardzo trudne, aby na wystawę wybrać te najbardziej istotne – powiedział współautor wystawy, doktor Leon Popek z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu profesor Tadeusz Zych jest zdania, że miejsce organizacji wystawy dobrze wpisuje się w tło historyczne. W 1944 do Tarnobrzega zaczęli przybywać uchodźcy z Wołynia i ówczesne społeczeństwo udzieliło im schronienia. Ponadto w muzeum przechowywane są dokumenty zbrodni wołyńskiej, i wypiski z tych dokumentów znalazły się na ekspozycji. – Sama wystawa językiem prostym i zrozumiałym pokazuje rzeczy straszne – mówi dyrektor.
W otwarciu wystawy uczestniczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktor habilitowany Karol Polejowski. Wernisażowi towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Zmarłych pogrzebać” autorstwa Katarzyny Osowskiej-Wołos.
Wystawę będzie można oglądać do końca lipca.