W miejscowości Tursko Wielkie w gminie Osiek stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Mówi Mariusz Gwardjan, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii:
Jest to pierwsze takie ognisko w 2025 roku w województwie świętokrzyskim.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Staszowie wprowadził strefy zapowietrzoną i zagrożoną w rejonie wykrytego ogniska ptasiej grypy.
Strefa zapowietrzona obejmuje miejscowości w gminie Osiek, w promieniu około 3 km od ogniska. Strefa zagrożona obejmuje miejscowości w gminach Połaniec, Osiek, Rytwiany oraz Staszów, w promieniu do 10 km od ogniska. Obszar zagrożony rozciąga się również na część powiatu mieleckiego.
Za obszar zapowietrzony uznaje się teren obejmujący miejscowości w gminie Gawłuszowice oraz w gminie Padew Narodowa.Za obszar zagrożony uznaje się teren obejmujący miejscowości w gminie Tuszów Narodowy, w gminie Borowa, w gminie Gawłuszowice, w gminie Padew Narodowa.
Mariusz Gwardjan, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o szczególną ostrożność.
Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków poprzez bardzo bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.