Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudna. Zwracali na to uwagę uczestnicy debaty podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Tarnobrzega.
Jednym z tematów obrad był program działań na rzecz osób z niepełnosprawnością realizowany na terenie miasta.
Prezes Tarnobrzeskiego Koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej Zofia Trochimowicz–Warga przekonywała.
Warsztaty Terapii Zajęciowej są placówkami, które stwarzają osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.
W sesji uczestniczył kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. – Bardzo trudno jest znaleźć zatrudnienie dla osób z niepełnosprawnością – tłumaczył Cezary Jakubik.
– My na aktywność zawodową bardzo stawiamy – przekonywała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu, Beata Wasiuta.
Uczestnikami ŚDS-ów są osoby niepełnosprawne przewlekle chorujące psychicznie lub niepełnosprawne intelektualnie, a także osoby z niepełnosprawnością sprzężoną i autyzmem.
W praktyce, mimo wielu inicjatyw integracyjnych i aktywizujących, osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy napotykają liczne trudności. To między innymi bariery fizyczne, na przykład niedostosowane miejsca pracy, jak i psychiczne – brak akceptacji społecznej, czy niedostateczna edukacja pracodawców na temat potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.