Sadownicy z całej Polski 19 i 20 lutego przyjadą do Sandomierza na 33. Spotkanie Sadownicze. Podczas tych dwóch dni odbędą się bardzo wystąpienia branżowych ekspertów dotyczące zarówno kwestii ekonomicznych jak i agrotechnicznych. Będzie to też okazja do konsultacji i wymiany doświadczeń, a także do spotkania się z przedstawicielami firm oferujących maszyny, technologie i rozwiązania wspierające produkcję sadowniczą.
Mówi współorganizator Adam Paradowski:
– Jesteśmy po pełnym wyzwań sezonie, zbiory jabłek były zdecydowanie mniejsze, a sadownicy w wielu rejonach bardzo boleśnie odczuli skutki wiosennych przymrozków. Tradycyjnie więc przyjrzymy się sytuacji na rynku jabłek, szczególnie w kontekście niskich ich zbiorów w rejonie Sandomierza i Lublina – mówi Adam Paradowski. Jak mówi, podczas konferencji będzie o tym, jakie gatunki faktycznie „dały zarobić” w 2024 roku, a które rozczarowały sadowników.
Wśród tematów agrotechnicznych w pierwszym dniu prelegenci skupią się na możliwościach ograniczania strat powodowanych przez przymrozki – jakie są dostępne technologie, jaki są ich zalety oraz ograniczenia, a także co robić w przypadku przymrozków we własnym sadzie. Kolejny temat to skutkach produkcji, zbioru i przechowywania jabłek bez nasion.
Rok 2025 to także nowe zasady stosowania kaptanu – jak będzie wyglądała nowa etykieta i jakie ograniczenia wprowadzono w stosowaniu tej kluczowej dla sadowników substancji aktywnej.
Jak przekonują organizatorzy, równie ciekawie zapowiada się dzień drugi Spotkań Sadowniczych. Czy trend na wysokie ceny jabłek przemysłowych się utrzyma? Analiza sezonu 2024 w uprawie ‘Gali’. Spostrzeżenia i zalecenia po kilku latach stosowania cięcia mechanicznego w sadzie jabłoniowym. Takie zagadnienia poruszą prelegenci. Drugi dzień to także panel poświęcony uprawie wiśni – ekonomiczne aspekty produkcji owoców tego gatunku.
33. Spotkanie Sadownicze w dniach 19 – 20 lutego w hali sportowej w Sandomierzu.