W Stalowej Woli wybrano projekty w ramach Młodzieżowego i Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcia mają być zrealizowane w 2025 roku w ramach pozyskanych przez miasto środków norweskich
Projekty, które weszły do realizacji w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego Budżetu Obywatelskiego, zaprezentował na konferencji wiceprezydent Stalowej Woli Tomasz Miśko. Zastępca prezydenta przedstawił zasady na jakich dokonano wyboru przedsięwzięć, które w ramach środków norweskich będą zrealizowane w 2025 roku.
Rejestracja projektów, ocenianie a następnie głosowanie nad projektami odbywało się na stronie www.decyduje.stalowawola.pl. tam też można znaleźć opis wszystkich zgłoszonych projektów. Koszt każdego projektu musiał wynosić minimum 10 tysięcy złotych, ale nie mógł przekroczyć 100 tysięcy. A łączna wartość wszystkich projektów wybranych w danym budżecie nie mogła przekroczyć kwoty 300 tysięcy złotych.
Najwięcej projektów napłynęło od młodych ludzi do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie było ich 33 a wybrano siedem.
Gros z tych projektów dotyczy terenu Rozwadowa. To choćby:
’Rozwadowski Przystanek’ dotyczący przystanku MKS-owego na ulicy Polnej obok 'Ekonomika. Chodzi o wykonanie tam wiaty przystankowej z miejscami do siedzenia, tablicą informacyjną i oświetleniem.
„Rozkino – czyli wspólne oglądanie w Rozwadowie”, czyli projekcji filmowych na rynku w Rozwadowie.
Projekt „Zielony Zakątek Rozwadowa” polegający na posadzeniu drzew owocowych, łąki kwietnej oraz kwietnika na terenie szkoły w Rozwadowie dla poprawy estetyki i ekologii przestrzeni szkolnej.
Czy wreszcie „Gotowanie Pokoleń” od najmłodszych do najstarszych – wymiana przepisów, smaków oraz wspólne gotowanie również w 'Ekonomiku’ w Stalowej Woli.
Jest też budowa bezpiecznego przejścia przy stalowowolskiej 'Budowlance’ i instalacja na szkole defibrylatora.
Wśród projektów znalazła się też Akademia Designu 'Lasowiackie Inspiracje’ – czyli warsztaty projektowania i szycia odzieży inspirowanej tradycyjnymi wzorami lasowiackimi. Wykonanie kolekcji oraz zaprezentowanie jej w czasie pokazu mody.
Znacząco mniej, bo tylko 14 projektów, wpłynęło do Zielonego Budżetu
Tu znalazły się zarówno pikniki ekologiczne, edukacja ekologiczna jak i likwidacja wysp ciepła
Pod tymi hasłami kryją się między innymi warsztaty florystyczne, wykłady o recyklingu i odnawialnych źródłach energii, konkurs na ekologiczny strój czy rajd rowerowy,.
To także wspólne sadzenie roślin oraz montaż zbiornika na deszczówkę w sąsiedzkim ogródku oraz przekształcenie zaniedbanego terenu przyblokowego w ekologiczny ogród.
Na liście znalazł się również kolorowy ogród sensoryczny z wbudowaną ścieżką edukacyjną pozwalający na bliskość z naturą.
Więcej szczegółów dotyczących projektów zakwalifikowanych do tych stalowowolskich budżetów obywatelskich można znaleźć właśnie na decyduje.stalowawola.pl