W stalowej Woli gościły Retrospektywy Festiwalu Filmowego z Gdyni. Odbyła się projekcja nagrodzonych filmów i warsztaty dla młodzieży. Zaś lokalni Niezłomni i Niepokorni otrzymali „Sygnety Wolności” oraz statuetki „Drzwi do Wolności”.
Stalowa Wola znalazła się na trasie pokazów filmowych będących cyklem pofestiwalowym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Wydarzenie to retrospektywy, w ramach których odbyły się projekcje nagrodzonych filmów.
Uczestnicy obejrzeli najciekawsze filmy, nagrodone na festiwalu w Gdyni
W Muzeum COP, gdzie gościły retrospektywy, można było obejrzeć między innymi obrazy dokumentalne: „Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego, „Za bochen chleba” Karola Wojteczka i Pawła Pierzchanowskiego, „Moja sytuacja jest szczególnie trudna” Piotra Mielecha, czy „Kryptonim Kościół” w reżyserii Tadeusza Arciucha.
Odbyły się też warsztaty filmowe dla młodzieży dotyczące pracy z kamerą.
Wydarzeniu towarzyszył panel dyskusyjny 'Historia zapisana w kadrach – jak dbać o pamięć historyczną?’. Wzięli w nim udział zarówno twórcy filmowi, jak i miłośnicy historii i propagatorzy historii.
Film historyczny powinien zaciekawić widza
Pomysłodawca festiwalu Arkadiusz Gołębiewski – opeoperator, reżyser i producent filmowy przyznał, ze Festiwal Filmowy NNW powstał nie tylko po to, aby prezentować najnowszą historię polski. Też po to, by robić to w sposób ciekawy, który zainteresuje młodego widza
I taki sposób się znalazł choćby dzięki retrospektywom pofestiwalowym, które sięgają po lokalną historię
Dlatego wyróżnianie podczas retrospektyw osób – lokalnych bohaterów niezłomnych i niepokornych również ma temu służyć. A są wśród nich nie tylko osoby dobrze znane, również te których nie było na pierwszych stronach gazet, walczący o słuszną sprawę, bo tak trzeba było.
Sygnety Wolności i Drzwi do Wolności dla znanych i nieoczywistych bohaterów niepokornych
Wśród odznaczonych w Stalowej Woli znaleźli się także ci, którzy zostali uhonorowani po śmierci. To między innymi Eugeniusz Kwiatkowski, Tadeusz Gajda pseudonim 'Tarzan'(tażan), czy Stanisław Krupka. Niestety nie udało się dotrzeć do żony tego działacza Solidarności, więc nie była obecna na wydarzeniu
Dlatego wśród nagrodzonych statuetką Drzwi do Wolności znalazł się również ksiądz biskup Edward Frankowski
Biskup Frankowski przyznał, że były to bardzo trudne i niebezpieczne czasy, ale dla niego był to wyjątkowy czas
Wśród uhonorowanych znalazł si też przewodniczący Solidarnosci 'Ziemia Sandomierska’ Andrzej Kaczmarek.
Wręczenie statuetek i sygnetów odbyło się podczas gali podsumowującej stalowowolskie retrospektywy. Wydarzenie uświetnił występ Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej działający przy Konkatedrze.
Wydarzeniu towarzyszyła też wystawa historyczna „O misiu Wojtku”.