System ochrony zdrowia psychicznego pozostaje w tym tygodniu głównym przedmiotem dyskusji polskich parlamentarzystów i środowiska okołomedycznego. W Warszawie w czwartek (5 grudnia) odbędzie się nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego i „żółty protest” w obronie Centrów Zdrowia Psychicznego.
Rozpoczęty sześć lat temu pilotaż centrów zdrowia psychicznego obecnie stanął pod znakiem zapytania ze względu na dyskusje na temat sposobu ich finansowania. Centra obawiają się, że w wyniku podjętych decyzji nastąpi likwidacja części placówek albo mocne ograniczenie finansowania, co doprowadzi do pogorszenia jakości i liczby świadczeń.
O swoich obawach mówi asystent zdrowienia w Sandomierskim Centrum Zdrowia Psychicznego Łukasz Chorab:
Zdaniem Łukasza Choraba, pilotaż centrów zdrowia psychicznego okazał się wielkim sukcesem i jest nadzieją dla osób w kryzysie psychicznym i ich rodzin:
– Reforma polskiej psychiatrii polegająca między innymi na przeniesienie punktu ciężkości w procesie terapeutycznym na obecność pacjenta we własnym, lokalnym środowisku, jest dobrym i skutecznym posunięciem i dlatego się boimy zmian – mówi Dominika Kawęcka – asystent zdrowienia w Sandomierskim Centrum Zdrowia Psychicznego, która także weźmie udział w proteście.
W czwartkowym „żółtym proteście” wezmą także udział przedstawiciele Sandomierskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Zdrowia Psychicznego „Nadzieja”. Mówi Agnieszka Zając-Więckowska ze stowarzyszenia „Nadzieja”: