W Nisku i Stalowej Woli przypomnieli o wprowadzeniu stanu wojennego w kolejną jego rocznicę. Była to okazja, aby wspomnieć tych, którzy przeciwstawili się komunizmowi. Odsłonięto też tablicę poświęconą internowanym kobietom.
Ważnym wydarzeniem w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego było odsłonięcie w Nisku pamiątkowej tablicy na budynku dawnego Aresztu Śledczego, obecnie Starostwa Powiatowego. Upamiętnione zostały kobiety, działaczki Solidarności, które były internowane podczas Stanu Wojennego właśnie w tym miejscu.
Uroczystość zorganizowały wspólnie rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska oraz Powiat Niżański i Gmina i Miasto Nisko.
Natomiast inicjatorką ufundowania takiej tablicy była jedna z internowanych Maria Rehorowska. W jej imieniu w uroczystości uczestniczyła córka Barbara Rehorowska -Chorzępa, również internowana wraz z mamą
W niżańskim areszcie internowanych było 28 kobiet. Mówił o tym Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska
Przewodniczący odczytał też nazwiska wszystkich 28 kobiet internowanych z sześciu regionów Solidarności(nazwiska można odsłuchać na stronie Radia Leliwa w artykule).
Starosta niżański Robert Bednarz przyznał, że inicjatywa Marii Rehorowskiej do tycząca tablicy poświęconej internowanym kobietom, od razu spotkała się z aprobatą
Burmistrz Niska Konrad Krzyżak mówił o tym że kobiety internowane w Nisku były niezłomne i to między innymi dzięki nim Polska wyzwoliła się z komunizmu
Tablica została sfinansowana ze środków Instytutu Pamięci Narodowej.
Znamienny jest też umieszczony na tablicy cytat z publikacji Wiktora Woroszylskiego „Kobiety internowane” o treści:
„A więc to są te przestępczynie, pielęgniarki, prządki, doktorzy filozofii i chemii, dziewczyny od teleksów i telefonów niebezpieczne dla państwa, wywleczone z łóżek w nocnych koszulach (…)”
Po uroczystościach w Nisku przyszedł czas na Stalową Wolę. Tu upamiętnienie 43. rocznicy stanu wojennego rozpoczęło się pod krzyżem przy Bramie nr3. NSZZ Solidarność Ziemia Sandomierska oraz Solidarność Huty Stalowa Wola wspólnie z mieszkańcami spotkały się pod krzyżem by złożyć wieńce i wiązanki kwiatów.
O godzinie 18.30 w Konkatedrze odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy przeszli pod tablicę patrona „Solidarności”, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.