W Nisku w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Upamiętnione zostaną kobiety, które były internowane w dawnym Areszcie Śledczym.
Na budynku, który po przebudowie jest obecnie siedzibą Starostwa Powiatowego w Nisku zostanie odsłonięta tablica poświęcona działaczkom Solidarności internowanym podczas Stanu Wojennego w tym miejscu.
Uroczystości rozpocznie o godzinie 10.00 Msza Święta w Sanktuarium św. Józefa w Nisku.Później uczestnicy przejdą pod budynek dawnego aresztu przy ulicy Wolności 15, gdzie o 12.00 odbędą się dalsze uroczystości.
Odśpiewany zostanie Hymn Państwowy i poświęcona a następnie odsłonięta tablica pamiątkowa. nastąpi też odczytanie nazwisk kobiet internowanych podczas Stanu Wojennego w Areszcie Śledczym w Nisku.
Potem przyjdzie czas na złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Powiat Niżański, Gmina i Miasto Nisko oraz NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska.
Na tablicy znajdzie się między innymi cytat z publikacji Wiktora Woroszylskiego „Kobiety internowane” o treści:
„A więc to są te przestępczynie, pielęgniarki, prządki, doktorzy filozofii i chemii, dziewczyny od teleksów i telefonów niebezpieczne dla państwa, wywleczone z łóżek w nocnych koszulach (…)”
Tablica została sfinansowana ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.