W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje ustawy o bonie senioralnym. Przeprowadzone one były z udziałem Marzeny Okły-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów i podmiotów świadczących usługi wspierające.
Podczas poprzedzającej wydarzenie konferencji prasowej, Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej zwróciła uwagę, że w Polsce osoby po 60. roku życia stanowią dziś aż ponad 26 procent. Zgodnie z prognozami GUS-u za ponad 20 lat będzie ich prawie 40 procent. Na Podkarpaciu osób 60+ jest ponad 25 procent.
Minister do spraw polityki senioralnej dodała także iż projekt ustawy o bonie senioralnym jest pierwszym takim projektem systemowym, który odnosi się do rodziny aktywnej zawodowo w sytuacji, kiedy ta ma pod opieką bliską osobę starszą.
Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy gminne. Pierwszym etapem realizacji programu będzie przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Mówi wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Nowe świadczenie ma przysługiwać osobom powyżej 75 roku życia, które potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak: ubieranie się, zakupy, przygotowywanie posiłków czy utrzymanie czystości i porządku w domu. Wysokość bonu senioralnego to 2150 złotych. Mimo iż planowano, że bon senioralny wejdzie w życie w trzecim kwartale tego roku to już dziś wiadomo, że nowe świadczenie wejdzie w życie w późniejszym okresie.