Spocząć w rodzinnej ziemi – tego chciał znany, pochodzący z Ulanowa rzeźbiarz Andrzej Pityński. Zmarł w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych i na ten moment czekał 4 lata. Tak się stanie już 26 października. Tego dnia mistrz Pityński zostanie pochowany w rodzinnym Ulanowie.
Cztery lata trzeba było czekać na ten moment, bo Andrzej Pityński postawił jeden warunek, że jego prochy powrócą do Polski pod warunkiem, że jego rzeźba Rzeź Wołyńska stanie na ojczystej ziemi. Tu cytat:
„Chcę być pochowany w Ulanowie, w rodzinnym grobowcu obok brata Januszka, ale tylko wtedy, gdy Rzeź Wołyńska stanie pod polskim niebem”
Po latach tułaczki tej rzeźby, monument stanął w marcu tego roku w Domostawie. Jego odsłonięcie zgromadziło tłumy z całej Polski i spoza jej granic. Teraz już mistrz w spokoju może powrócić do Ulanowa.
Pogrzeb Andrzeja Pityńskiego odbędzie się w sobotę 26 października na cmentarzu parafialnym w Ulanowie. Nabożeństwo żałobne odbędzie się o godzinie 12.00 w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela i św, Barbary.
Dla przypomnienia wybitny polski rzeźbiarz Andrzej Pityński od 1974 roku na stałe mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Drogę do rzeźbiarskiej kariery otworzyła mu rzeźba Artura Rubinsteina. Był twórcą wielu znanych pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey, Pomnika Czynu Polonii Amerykańskiej w Warszawie, pomnika „Partyzanci I” w Bostonie, czy wreszcie Rzeź Wołyńska w Domostawie.
Również Stalowa Wola ma swoją pamiątkę po tym wybitnym twórcy. To stojąca u zbiegu Alei Jana Pawła II i ulicy Komisji Edukacji Narodowej rzeźba Patrioty. To także wykonane z brązu polskie godło umieszczone na Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym.
Również rodzinny Ulanów ma kilka wspaniałych prac mistrza, między innymi pomnik Jana Pawła II, czy upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Gminy Ulanów „Tarcza Honoru”. To nie wszystko, w Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, które mieści się w zrekonstruowanym domu rodzinnym artysty znajdują się wykonane w brązie miniatury rzeźb tego wybitnego artysty, medale okolicznościowe, prace plastyczne i szkicowniki.